| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Seal |
| Thickness | 8.50 mm / 10.00 mm |
| Type | Fork |
| Material | Rubber |
| Inside Diameter | 48.00 mm |
| Outside Diameter | 58.00 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Units | Pair |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2025 | Yamaha | WR250F |
| 2019-2025 | Yamaha | YZ250F |
| 2022-2025 | Yamaha | YZ250 |
| 2019-2025 | Yamaha | WR450F |
| 2021-2025 | Yamaha | YZ450FX |
| 2018-2025 | Yamaha | YZ450F |
| 2022-2025 | Yamaha | YZ125 |
| 2017-2025 | Yamaha | YZ250FX |
| 2023-2025 | Yamaha | YZ250X |
| 2023-2025 | Yamaha | YZ125X |
| 2013-2025 | Suzuki | RMZ250 |
| 2013-2014 | Kawasaki | KX250F |
- MAP:
- Yes