| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 9.00 mm |
| Product Name | Seal |
| Outside Diameter | 58.00 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Inside Diameter | 48.00 mm |
| Material | Rubber |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2020 | Yamaha | YZ250 |
| 2015-2017 | Yamaha | WR250F |
| 2015-2021 | Yamaha | YZ125 |
| 2014-2019 | Yamaha | YZ250F |
| 2010-2017 | Yamaha | YZ450F |
| 2010-2016 | Yamaha | WR450F |
| 2016-2022 | Yamaha | YZ250X |
| 2016 | Yamaha | YZ450FX |
| 2020-2022 | Beta | 300 RR-Race Edition |
| 2020-2022 | Beta | 390 RR-Race Edition |
| 2020-2022 | Beta | 350 RR-Race Edition |
| 2022 | Beta | 125 RR-Race Edition |
| 2022 | Beta | 200 RR-Race Edition |
| 2015-2016 | Honda | CRF450R |
| 2021, 2022, 2024 | Kawasaki | KX250X |
| 2020-2021 | Kawasaki | KX250F |
- MAP:
- Yes