| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 11.00 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Material | Rubber / NOK Anti-Stiction |
| Outside Diameter | 63.00 mm |
| Type | Fork |
| Inside Diameter | 50.00 mm |
| Units | Pair |
| Product Name | Seal |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-1999 | Husqvarna | WR360 |
| 2002-2003 | Husqvarna | TC610 |
| 2004-2005 | Husqvarna | TC 610 |
| 1998-2000 | Husqvarna | TE410 |
| 2002-2005 | Husqvarna | TE610 |
| 2002-2005 | Husqvarna | SM 610 |
| 1997 | Husqvarna | TE 410 |
| 1998-1999 | Husqvarna | CR 360 |
| 2011-2012 | Husqvarna | SMR 511 |
| 1998 | Husqvarna | CR 250 |
| 1998 | Husqvarna | WR 250 |
| 2011-2018 | Ducati | Diavel |
| 2008-2009 | Husaberg | TE 250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes