| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Standard |
| Model | Standard |
| Riding Style | Snow |
| Color/Finish | Black |
| Idler Wheel Position | 6 |
| Units | Each |
| Inside Diameter | 0.63" |
| Style | Includes Bearing 6205-2RS and 5/8" Bushing |
| Outside Diameter | 3.25" |
| Product Name | Idler Wheel |
- Ideal match for your existing stock idler wheels
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980-1981 | Arctic Cat | Trail Cat 4000 |
| 1980-1981 | Arctic Cat | Trail Cat 3000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black