| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / ATV / Off-Road / Watercraft / Snow |
| Material | Nylon |
| End Type | Loop |
| Load Capacity | 3000 lb |
| Units | Pair |
| Product Name | Extension |
| Width | 1-1/2" |
| Features | Adjustable |
| Length | 18" |
| Type | Tie-Down Strap |
- 1-1/2" wide, 18" long looped nylon straps
- Use to extend tie-down reach or for added protection of handlebars, seat rails, etc.
- 3,000-lb. assembly strength
- Color:
- Black