| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / ATV / Off-Road |
| Thickness | 0.36" / 9 mm (0,36") / 9 mm |
| Material | Stainless Steel / Rubber |
| Outside Diameter | 37 mm (1,46") / 1.46" / 37 mm |
| Product Name | Bearing |
| Inside Diameter | 20 mm (0,79") |
| Type | Wheel |
| Units | Each |
| Style | Double Seal |
- Single row deep groove ball bearing
- Double rubber seal
- Bearings are rated ABEC #1
- Supplier:
- Parts Unlimited