| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / ATV / Off-Road / Street / UTV |
| Thickness | 9 mm (0,36") / 0.36" / 9 mm |
| Outside Diameter | 42 mm (1,65") / 42 mm / 1.65" |
| Type | Wheel |
| Units | Each |
| Inside Diameter | 25 mm (0,98") |
| Product Name | Bearing |
| Material | Stainless Steel / Rubber |
| Style | Double Seal |
- Single row deep groove ball bearing
- Double rubber seal
- Bearings are rated ABEC #1
- Supplier:
- Parts Unlimited