| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 25 mm (0,98") |
| Riding Style | Street / UTV / Off-Road / Snow / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV |
| Product Name | Bearing |
| Thickness | 12 mm / 12 mm (0,47") / 0.47" |
| Type | Wheel |
| Outside Diameter | 47 mm / 1.85" / 47 mm (1,85") |
| Material | Rubber / Stainless Steel |
| Style | Double Seal |
| Units | Each |
- Single row deep groove ball bearing
- Double rubber seal
- Bearings are rated ABEC #1