| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 16 mm (0,63") / 0.63" / 16 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Off-Road / UTV / ATV / Snow |
| Inside Diameter | 28 mm (1,1") |
| Units | Each |
| Type | Wheel |
| Material | Rubber / Stainless Steel |
| Outside Diameter | 58 mm (2,28") / 2.28" / 58 mm |
| Product Name | Bearing |
| Style | Double Seal |
- Single row deep groove ball bearing
- Double rubber seal
- Bearings are rated ABEC #1
- MAP:
- Yes