| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Clamping Width | 4-1/2" |
| Color/Finish | Black / Powder-Coated |
| Riding Style | Street |
| End Rise | 8" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Accepts Heated Grips / Knurled Center |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Narrow / Mini / Monkey Bar |
| Width | 31" |
| Base Color | Black |
| Center Width | 6-3/4" |
| Height | 8" |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Units | Each |
| Product Name | Handlebar |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Style | Late / Sharknose |
- Lends all the chopper styling and attitude of the original Monkey Bars to the "Next Gen" version of Road Glide models
- Adjusted grip ends work with the new multi-function switch housings, and narrowed bars match the new width of the open clamp area
- Designed by a rider for riders
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black