| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Silver |
| Type/Bend | Sport |
| End Rise | 6" |
| Features | Cable Throttle Application / Slotted / Internal Wiring / Notched for Throttle-By-Wire |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Width | 33" |
| Finish | Chrome |
| Center Width | 9" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
- Several inches narrower than similar bars because of a more labor-intensive process in assembling the grip post areas
- Designed to allow maximum rotation regarding your hand control positioning; provides a natural, relaxed grip angle
- Specifically designed to provide excellent pullback if so desired for optimum back comfort
- Engineered to be a direct bolt-on replacement bar
- Factory-slotted for internal wiring
- Color:
- Chrome