| Specification | Value |
|---|---|
| Center Width | 15" |
| Material | Steel |
| Rise | 12" |
| Type/Bend | Monkey Bar / Bagger |
| Clamping Diameter | 1" |
| Features | Internal Wiring / Knurled Center / Pre-Wired / Pre-Drilled |
| Product Name | Handlebar |
| Controls Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Clamping Width | 4-1/2" |
| Height | 12" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Width | 36" |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
- The pre-wired option retains the OEM premium quality twist grip sensor
- Pre-Wired Monkey Bars come complete with internal switch wires and connectors installed
- The installed throttle side pull wire allows for easy twist grip sensor exchange
- Simple step by step instructions available on the manufacturer website will guide you through the painless install
- All needed materials are included
- A standard Road Glide master cylinder clamp is required when installing '15 and later OEM Monkey Bars on CVO models.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver