| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Width | 3-1/2" |
| End Rise | 2-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Color/Finish | Gloss / Black |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Internal Wiring / Cable Throttle Application |
| Width | 32" |
| Controls Diameter | 1" |
| Rise | 9" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Product Name | Handlebar |
| Units | Kit |
| Height | 12" |
| Material | 7050-T6 Aluminum |
| Pullback/Sweep | 3" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
- Bar made from 7050-T6 aluminum with a 3 rise and slots for internal wiring
- Bar features an 1-1/4" clamping area tapered down to 1" to accommodate stock hand controls without any modifications
- Compatible with cable throttle and electronic throttle applications
- Stock Harley-Davidson bolt pattern (3-1/2" on-center)
- Risers are made CNC machined from billet aluminum
- Color:
- Black