| Specification | Value |
|---|---|
| Style | Wet / Dry Pack / Hard Terrain / Mixed |
| Weight | 2.76 kg / 1.25 kg |
| Model | Scorpion E-MTB R |
| Type | Tubeless Ready / E-MTB |
| Units | Each |
| Compound | Smart Grip |
| Rim Diameter | 35" |
| Product Name | Tire |
| Riding Style | Bicycle |
| Casing | 60 TPI |
| Position | Rear |
| Tire Size | 70-584 / 27.5" x 2.80" |
| Color/Finish | Black |
- Rear wheel specific tire with a special tread pattern engineered for traction and baking grip
- Medium profile tread pattern for quick and confident riding over a variety of terrains
- SmartGRIP+ compound provides e-MTB specific resistance against tearing, and grip in both wet and dry conditions
- Multi-ply 60 TPI nylon for improved reliability and handling performance
- HyperWALL e-MTB specific casing featuring multiple protective inserts enhances handling and puncture protection at low inflation pressure
- TLR tubeless-ready technology designed for easy mounting and bead stability
- Tread and sidewall flat protection
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 70-584 / 27.5 x 2.80
- Color:
- Black