| Specification | Value |
|---|---|
| Construction | R (Radial) |
| Style | Dual Sport / On-Road / Enduro / Off-Road |
| Width | 150 |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Rim Diameter | 18" |
| Aspect Ratio | 70 |
| Market Segment | Dual Sport |
| Sidewall | Blackwall |
| Product Name | Tire |
| Tread Pattern/Model | Scorpion MT 90 A/T |
| Compound | Silica |
| Load/Speed-Index | 70V |
| Type | Tubeless |
| Mounting Position | Rear |
| Tire Size | 150/70R18 |
| Units | Each |
- Tread pattern with big central knobs for straight riding stability and general V-shape orientation for high adherence in traction and braking
- Superb wet/dry grip due to the Silica tread compound that offers mileage and regular tread wear performance
- Excellent high-speed stability even when fully loaded thanks to a size-optimized carcass
- General and OEM replacement tires
- Enduro/Dual sport 70% On 30% Off
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 150/70R18