| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 10.50 mm / 0.55" / 0.41" / 14.00 mm |
| Inside Diameter | 49.00 mm / 46.00 mm |
| Outside Diameter | 61.00 mm / 65.00 mm |
| Product Name | Seal |
| Riding Style | Street |
| Type | Fork |
| Units | Kit |
- Stops leaking forks
- Includes a pair of oil seals, a pair of dust seals and wipers
- Meets or exceeds OEM standards
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2005 | Yamaha | FJR1300 |
| 2006-2016 | Yamaha | FJR 1300 |
| 2004-2005 | Yamaha | FJR1300A ABS |
| 1997 | Yamaha | YZF1000 |
| 2017-2019 | Ducati | Monster 1200 R |
| 2017-2020 | Ducati | Monster 1200 S |
| 2018-2020 | Ducati | Multistrada 1260 Pikes Peak |
| 2019-2023 | Ducati | Hypermotard 950 SP |
| 2017-2018 | Ducati | Hypermotard 939 SP |
| 2017 | Ducati | Multistrada 1200S Pikes Peak |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes