| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Each |
| Length | 6" |
| Product Name | Battery |
| CCA/Ampere | 85 A |
| Height | 3-11/16" |
| Width | 2-9/16" |
| Battery Capacity | 6.5 Ah |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Weight | 5.9 lb |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
- Completely sealed black case can be mounted in almost any position
- Advanced technology allows very high power discharge
- Accept a high rate of recharge without damage to the battery
- Can be recharged over 90% in less than one hour on a regulated charger
- Battery must be charged in the same manner as any lead acid battery
- When not in service, battery should be charged once a month
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2006 | Yamaha | TTR250 |
| 2000-2013 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2000-2015 | Suzuki | DR-Z400S |
| 2000-2013 | Suzuki | DR-Z400E |
| 2005-2015 | Suzuki | DR-Z400SM |
| 2003 | Kawasaki | KLX400SR |
| 2003 | Kawasaki | KLX400R |
| 2006-2007 | Triumph | Daytona 675 |