| Specification | Value |
|---|---|
| CCA/Ampere | 210 A |
| Negative Terminal Location | Right |
| Weight | 8 lb |
| Length | 6" |
| Height | 4-3/8" |
| Product Name | Battery |
| Width | 3-7/16" |
| Riding Style | Street |
| Battery Capacity | 11 Ah |
| Units | Each |
| Positive Terminal Location | Left |
- Completely sealed black case can be mounted in almost any position
- Advanced technology allows very high power discharge
- Accept a high rate of recharge without damage to the battery
- Can be recharged over 90% in less than one hour on a regulated charger
- Battery must be charged in the same manner as any lead acid battery
- When not in service, battery should be charged once a month
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2015 | BMW | S 1000 RR ABS |
| 2007-2009 | Honda | VT750C2 Shadow Spirit |
| 2002-2012 | Honda | VFR800FI Interceptor |
| 2003-2008 | Honda | FSC600A Silver Wing ABS |
| 2001-2005 | Honda | NSS250 Reflex |
| 2000-2006 | Honda | RVT1000R RC51 |
| 2012-2014 | Honda | NC700X |
| 2014-2015 | Honda | CTX700 |
| 2001-2005 | Honda | VTR1000 Super Hawk |
| 2005-2006 | Honda | PS250 Big Ruckus |
| 2002-2008 | Honda | FSC600 Silver Wing |
| 2004-2009 | Honda | VT750C Shadow Aero |
| 2001-2003 | Honda | CBR1100XX Super Blackbird |
| 2011 | Yamaha | XT 1200 Z Super Tenere |
| 2012-2015 | Yamaha | XTZ1200 Super Tenere |