| Specification | Value |
|---|---|
| Housing Color | Black |
| Units | Kit |
| Bulb/Light Color | White |
| For Make | Polaris |
| Housing Material | Aluminum |
| Riding Style | ATV |
| Length | 3-7/8" |
| Product Name | Light Kit |
| Height | 1-1/8" |
| Type | Reverse |
| Lens Color | Clear |
| Width | 1/2" |
- Light will turn on automatically when shifted into reverse or turn on the light manually with the included 12 V switch
- Programmable unit
- IP67 rated
- Hardware included
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016, 2017, 2018, 2021 | Polaris | Sportsman 570 |
| 2016-2022 | Polaris | Sportsman 450 HO |
| 2019, 2022 | Polaris | Sportsman 570 EFI 4x4 |
| 2020-2022 | Polaris | Sportsman 850 |
| 2021 | Polaris | Scrambler 850 |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Clear