| Specification | Value |
|---|---|
| For Make | Polaris |
| Lens Color | Clear |
| Height | 1-1/8" |
| Riding Style | UTV |
| Width | 1/2" |
| Length | 3-7/8" |
| Type | Reverse |
| Bulb/Light Color | White |
| Housing Material | Aluminum |
| Product Name | Light Kit |
| Housing Color | Black |
| Units | Kit |
- Light will turn on automatically when shifted into reverse or turn on the light manually with the included 12 V switch
- Programmable unit
- IP67 rated
- Hardware included
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2020 | Polaris | Ranger 500 EFI 4x4 |
| 2021-2022 | Polaris | Ranger 500 |
| 2014 | Polaris | Ranger 570 (Full-Size) 4x4 |
| 2015-2016 | Polaris | Ranger 570 EPS Full-Size |
| 2013 | Polaris | Ranger 800 4x4 |
| 2013-2017 | Polaris | Ranger 900 XP |
| 2020-2022 | Polaris | Ranger Crew 1000 |
| 2014-2015 | Polaris | Ranger 900 Crew |
| 2018-2022 | Polaris | Ranger 570 Full-Size |
| 2014 | Polaris | Ranger 800 EFI |
| 2013-2014 | Polaris | Ranger 800 Crew |
| 2018 | Polaris | Ranger XP 900 |
| 2020-2022 | Polaris | Ranger 1000 |
| 2017 | Polaris | Ranger 570 |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black