| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Diameter | 22 mm / 7/8" / 22 mm (7/8") |
| Material | Aluminum |
| Pullback | 0 mm / 0" / 0 mm (0") |
| Riding Style | Street / ATV / Off-Road |
| Color/Finish | Black / Flat |
| Base Color | Black |
| Rise | 1" / 25,4 mm (1") / 25.4 mm |
| Type | Handlebar |
| Units | Kit |
| Style | Straight |
| Product Name | Riser |
| Finish | Flat |
- Only fits 7/8 Bars
- Will work with any bolt pattern due to hollow design
- 6061 extruded aluminum
- Use included caps or OEM caps
- Two clamps are included in each kit
- Risers for ATVs and motorcycles with 7/8" bars
- M8x1.25 Bolts included
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black