| Specification | Value |
|---|---|
| Features | with Protective Sleeve / Adjustable |
| Riding Style | UTV / Street / Snow / Off-Road / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV |
| Tightening Method | Ratchet |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 1500 lb |
| Duty | Heavy Duty |
| Type | Tie-Down |
| Width | 2" |
| Length | 84" |
| Material | Sheepskin / Vinyl / Nylon / Zinc |
| Units | Pair |
| End Type | Snap Hook |
| Model | Big Daddy |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 7400 lb |
- 2" width with ratchet
- Made in the USA
- Color:
- Black