| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Big Daddy |
| Product Name | Strap |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Watercraft / Off-Road / Snow / UTV / ATV |
| Material | Vinyl / Zinc / Sheepskin / Nylon |
| Tightening Method | Ratchet |
| Duty | Heavy Duty |
| End Type | Snap Hook |
| Features | Adjustable / with Protective Sleeve |
| Length | 84" |
| Load Capacity | 1500 lb |
| Units | Pair |
| Type | Tie-Down |
| Width | 2" |
| Color/Finish | Orange |
| Tensile Strength | 7400 lb |
- 2" width with ratchet
- Made in the USA
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Orange