| Specification | Value |
|---|---|
| Load Capacity | 1200 lb |
| Material | Nylon |
| Riding Style | Snow / Street / UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Off-Road / Watercraft |
| Style | Trailer |
| Duty | Heavy Duty |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks / Snap Hook |
| Type | Tie-Down |
| Width | 2" |
| Color/Finish | Orange |
| Features | Includes Travel Bag |
| Length | 78" |
| Product Name | Strap Kit |
| Tensile Strength | 7400 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
| Model | Big Daddy |
| Units | Kit |
- 2" wide heavy-duty ratchet with ergonomic rubber handle
- Genuine sheepskin sleeve
- Black webbing Soft-Tye sewn-in
- 7,400-lb. test nylon webbing
- Heavy-duty vinyl-coated secure hooks
- 1,200-lb. working load
- Double-security stitching
- Include heavy-duty Cordura storage bag with zipper top closure
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Orange