| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 400 lb |
| Riding Style | Street / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV / Off-Road / ATV |
| Units | Pair |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks / S Hook |
| Product Name | Strap |
| Features | Adjustable |
| Material | Nylon |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Model | Soft-Tye |
| Type | Tie-Down |
| Length | 66" |
- Secure latch hook with vinyl-coated S-hook
- 1" wide cam buckle
- Integrated hand loop for easy adjustment
- 4,500-lb. test nylon webbing
- 400-lb. working load
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black