| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Adjustable |
| Load Capacity | 800 lb |
| Material | Nylon |
| Riding Style | Off-Road / ATV / Street / UTV / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Tensile Strength | 6000 lb |
| End Type | Latch Hook / Vinyl Coated Metal Hooks |
| Length | 66" |
| Product Name | Strap |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Orange |
| Width | 1-1/2" |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Type | Tie-Down |
- 1-1/2" cam-buckle tie-downs with vinyl-coated safety latch hooks
- 6,000-lb. test nylon webbing; 800-lb. working load
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Orange