| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Watercraft / ATV / Off-Road / UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / Street |
| Type | Tie-Down |
| Color/Finish | Black |
| Material | Nylon / Sheepskin |
| End Type | Latch Hook |
| Tensile Strength | 6000 lb |
| Features | with Protective Sleeve / Adjustable |
| Tightening Method | Ratchet |
| Width | 1-1/2" |
| Length | 78" |
| Model | Fat Strap |
| Units | Kit |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Product Name | Trailer Kit |
- Everything needed for a secure tie-down
- Include two pair of Fat Strap 1-1/2" deluxe ratchet tie-downs with genuine sheepskin sleeve and vinyl-coated secure hook ends
- 6,000-lb. test nylon webbing; 1000-lb. working load
- Double-security stitching
- Include heavy-duty Cordura nylon storage bag with zipper top closure
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Black