| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Watercraft / Street / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / ATV |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 700 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
| Width | 1" |
| Features | Adjustable |
| Product Name | Strap |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Length | 78" |
| Style | Ratchet |
| Units | Pair |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
- Intended for middle-weight bikes, ATVs, snowmobiles, PWC and shop equipment
- Industrial-grade PowerTye ratchet
- Sewn-in Soft-Tye
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Black