| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 1" |
| Riding Style | ATV / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / Street |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Features | Adjustable |
| Product Name | Strap |
| Load Capacity | 700 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
| Color/Finish | Blue |
| Length | 72" |
| Style | Ratchet |
| Units | Pair |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
- Intended for middle-weight bikes, snowmobiles, ATVs, PWC and shop equipment
- Industrial-grade PowerTye ratchet
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Blue