| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Soft-Tye |
| Units | Pair |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / Watercraft / Snow |
| Tensile Strength | 6000 lb |
| Material | Nylon |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Strap |
| End Type | Loop |
| Features | without Protective Sleeve |
| Type | Tie-Down |
| Width | 1-1/2" |
| Length | 18" |
- 1.5" Soft-Tyes have 6,000-lb. test, and 1" Soft-Tyes have 4,500-lb. test nylon
- 9" L sheepskin sleeve protects paint and chrome
- Reusable storage pouch
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Black