| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Snow / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Off-Road / UTV / Street |
| Type | Tie-Down |
| Product Name | Strap |
| Color/Finish | Silver |
| Material | Nylon |
| Width | 1" |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Length | 66" |
| Load Capacity | 400 lb |
| Model | Soft-Tye |
| Units | Pair |
| Features | Adjustable |
| Tightening Method | Cam Buckle |
- Original PowerTye design features sewn-in Soft-Tye
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Industrial-grade PowerTye cam-buckle
- Hand loop for pulling tight
- 5-1/2' length plus Soft-Tye
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver