| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / Watercraft / ATV / Off-Road / Street |
| Style | Standard |
| Length | 66" |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Features | Adjustable |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Type | Tie-Down |
| End Type | Vinyl Coated Hook |
| Material | Nylon |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 400 lb |
| Units | Pair |
| Width | 1" |
- Industrial-grade PowerTye cam buckle
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Hand loops for pulling tight
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Black