| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Pair |
| Riding Style | Watercraft / ATV / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Snow / UTV |
| Type | Tie-Down |
| Width | 1" |
| End Type | Vinyl Coated Hook |
| Length | 66" |
| Load Capacity | 400 lb |
| Product Name | Strap |
| Color/Finish | Green |
| Material | Nylon |
| Style | Standard |
| Features | Adjustable |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Tightening Method | Cam Buckle |
- Industrial-grade PowerTye cam buckle
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Hand loops for pulling tight
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Green