| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Adjustable / Includes Storage Bag |
| Material | Nylon |
| Riding Style | Off-Road / Snow / Adventure Touring / Dual-Sport / UTV / ATV / Street |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 700 lb |
| Product Name | Trailer Kit |
| Units | Kit |
| Width | 1" |
| Tightening Method | Ratchet |
| End Type | Latch Hook |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Length | 78" |
| Type | Tie-Down |
- 1" wide industrial-grade PowerTye ratchet
- Black webbing Soft-Tye sewn in
- 4,500-lb. test nylon webbing
- Vinyl-coated latch hooks
- Double-security stitching
- 700-lb. working load
- 6-1/2' length
- Includes two pair 1" PowerTye ratchet tie-downs and heavy-duty Cordura storage bag with zipper top closure
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black