| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Spring Kit |
| Type | Fork |
| Riding Style | Street |
| Spring Rate | 57.00 lb/in - 78.00 lb/in |
| Outside Diameter | 1.26" |
| Length | 15.75" |
| Units | Pair |
- Heavy-duty version of the Progressive Suspension fork springs
- The cost-effective go-to for a substantial increase in front end ride quality
- Includes Progressive Suspension rate springs combined with preload spacers
- Improves front end stability and brake dive control as well as increases comfort for heavier riders or those looking for a firm high-performance feel out of their forks
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |