| Specification | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 1.20" |
| Spring Rate | 35.00 lb/in - 50.00 lb/in |
| Type | Fork |
| Length | 18.50" |
| Product Name | Spring |
| Riding Style | Street |
| Units | Pair |
- Progressive springs offer a soft initial spring rate for a plush ride
- Progressively wound design provides increased resistance to bottoming as spring compresses
- Improve handling while retaining OEM geometry
- Made in the U.S.A
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988, 1991, 1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1988-1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1989-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1988-1995 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1988-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1989, 1990, 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1987-1994 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1988-1991 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1988 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1988-1993 | BMW | R100RS |
| 1988-1993 | BMW | R100RT |
| 1985-1987 | BMW | R65 |
| 1985-1987 | BMW | R80 |
| 1985-1987 | BMW | R80RT |
| 1988-1993 | Kawasaki | ZX 600 C Ninja R |
| 1988-1993 | Kawasaki | Ninja 600 |
- Supplier:
- Parts Unlimited