| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 19.75" |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
| Outside Diameter | 1.14" |
| Product Name | Spring |
| Spring Rate | 30.00 lb/in - 45.00 lb/in |
- High-quality precision-wound chrome silicon steel
- Progressive spring rate for the perfect balance of bottoming out resistance that retains a plush ride
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-1999 | Yamaha | XV 1100 Virago Special |
| 1986-1988 | Yamaha | XV 1000 Virago |
| 1985 | Yamaha | RZ 500 |
| 1988-1997 | Yamaha | XV750 Virago |
| 1986-1990 | Yamaha | YX600 Radian |
| 1986-1988 | Yamaha | FZ600 |
| 1986-1999 | Yamaha | XV1100 Virago |
| 1984-1987 | Yamaha | XV700 Virago |
| 1985 | Yamaha | XJ700X Maxim X |
| 1986 | Yamaha | SRX600 |
| 1984-1985 | Yamaha | FJ600 |
| 1986 | Yamaha | XJ 700 X Maxim |
| 1984-1985 | Yamaha | XV1000 Virago |
| 1994-1996 | Kawasaki | EX500D Ninja 500R |
| 1986-2006 | Kawasaki | VN750A Vulcan 750 |
| 1985-1986 | Kawasaki | KLR 600 |
| 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 | Kawasaki | EX250F Ninja 250R |
| 1994-2009 | Kawasaki | EX500 Ninja 500 |
| 1997-2009 | Kawasaki | EX500 Ninja 500R |
| 1988-2007 | Kawasaki | EX250 Ninja 250R |
| 1985 | Kawasaki | VN 750 A Vulcan |
| 1985 | Kawasaki | VN700A Vulcan |
| 1994-1996 | Kawasaki | EX500A Ninja 500 |
| 2013-2015 | Kawasaki | EX300 Ninja 300 |
| 1983-1986 | Suzuki | GS550E |
| 1989-2002 | Suzuki | GS 500 E |
| 1983-1986 | Suzuki | GS550ES |
| 1983-1988 | Suzuki | GSX 550 ES |
| 1985-1987 | Suzuki | VS700 Intruder |
| 1983-1984 | Honda | VT500FT Ascot |
| 1983-1984 | Honda | VT500C Shadow |