| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Mounting Style | Fixed |
| Units | Each |
| Model | New Generation |
| Color/Finish | Dark Smoke |
| Style | Sport |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 27 cm |
| Height | 28 cm |
| Product Name | Windshield |
| Riding Style | Street |
| Type | Sport Bike |
- Its shapes have been designed to divert the air that hits the front of the motorcycle and channels it smoothly and progressively to the sides, avoiding direct impact that can create turbulence and unwanted channeling
- Designed through virtual wind tunnel offering better aerodynamics
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016-2020 | Honda | CB500F |
| 2016-2024 | Honda | CB500F ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Smoke