| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 28 cm / 11" |
| Height | 10-5/8" / 27 cm |
| Product Name | Windshield |
| Color/Finish | Black |
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Type | Naked Bike |
| Model | New Generation |
| Thickness | 3 mm |
- Made of 3 mm high-impact acrylic
- Non-round headlights provide a perfect fit and finish
- Aerodynamic tests are supplied with most windscreens
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Ducati | Monster 1200 S |
| 2019-2020 | Ducati | Monster 797+ |
| 2014-2020 | Ducati | Monster 1200 |
| 2014-2020 | Ducati | Monster 821 |
| 2016-2019 | Ducati | Monster 1200 R |
| 2017-2018 | Ducati | Monster 797 |
- Color:
- Black