| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 16-1/2" / 42 cm |
| Units | Each |
| Model | New Generation |
| Product Name | Windshield |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 31.5 cm / 12-3/8" |
| Color/Finish | Black |
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Riding Style | Street |
| Type | Naked Bike |
- Made of 3 mm high-impact acrylic
- Non-round headlights provide a perfect fit and finish
- Aerodynamic tests are supplied with most windscreens
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2016 | KTM | 1290 Super Duke R |
- Color:
- Black