| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Each |
| Width | 42 cm / 16-1/2" |
| Height | 51 cm / 20" |
| Product Name | Windshield |
| Thickness | 3 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Color/Finish | Clear |
| Type | Naked Bike |
| Model | New Generation |
- Made of 3 mm high-impact acrylic
- Non-round headlights provide a perfect fit and finish
- Aerodynamic tests are supplied with most windscreens
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2019 | KTM | 1090 Adventure R |
| 2015-2016 | KTM | 1290 Super Adventure |
| 2013-2016 | KTM | 1190 Adventure |
| 2015-2016 | KTM | 1050 Adventure |
| 2017-2018 | KTM | 1090 Adventure |
| 2013-2016 | KTM | 1190 Adventure R |
| 2017 | KTM | 1290 Super Adventure T |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Clear