| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Thickness | 3 mm |
| Height | 11-1/4" |
| Model | Z-Racing |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Type | Sport Bike |
| Units | Each |
| Product Name | Windshield |
| Width | 11-1/4" |
- Features double the height of stock screens,side channels pick up airflow and send it sideways to reduce air pressure from riders shoulders and helmet
- The Z-Racing windscreens have been tested though our virtual wind tunnel and improve the aerodynamic coefficient and wind protection on an upright position with a 12.7% average compared to the original, a 61% average in a racing position
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017, 2018, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 | Suzuki | GSX-R1000 |
| 2017-2025 | Suzuki | GSX-R1000R |
| 2019 | Suzuki | GSX-R 1000 |
- Color:
- Black