| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Dark Smoke |
| Product Name | Windscreen |
| Features | Scratch Resistant |
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Type | Sport Bike |
| Height | 12-1/2" |
| Thickness | 3 mm |
| Model | R-Racer |
| Mounting Style | Fixed |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Width | 11-1/4" |
- Features a taller height to deflect wind that would otherwise hit the riders helmet and shoulders
- Made from 3 mm thick high impact acrylic material, providing an impact and scratch resistant piece that offers a clear view when looking through
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021, 2023, 2024, 2025 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10RR |
| 2021-2025 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R |
- Color:
- Smoke