| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 3 mm |
| Type | Sport Bike |
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Width | 13-3/4" |
| Color/Finish | Dark Smoke |
| Model | Z-Racing |
| Product Name | Windshield |
| Height | 13-3/4" |
- Features double the height of stock screens,side channels pick up airflow and send it sideways to reduce air pressure from riders shoulders and helmet
- The Z-Racing windscreens have been tested though our virtual wind tunnel and improve the aerodynamic coefficient and wind protection on an upright position with a 12.7% average compared to the original, a 61% average in a racing position
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013, 2014, 2015, 2016, 2019 | Kawasaki | ZX 636R Ninja |
| 2009-2012 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX-6R |
| 2013-2023 | Kawasaki | ZX636 Ninja ZX-6R |
| 2008-2010 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R |
- Color:
- Smoke