| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Windshield |
| Riding Style | Street |
| Type | Sport Bike |
| Units | Each |
| Width | 13-3/4" |
| Color/Finish | Dark Smoke |
| Model | Z-Racing |
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Thickness | 3 mm |
| Height | 14-1/2" |
- Features double the height of stock screens,side channels pick up airflow and send it sideways to reduce air pressure from riders shoulders and helmet
- The Z-Racing windscreens have been tested though our virtual wind tunnel and improve the aerodynamic coefficient and wind protection on an upright position with a 12.7% average compared to the original, a 61% average in a racing position
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2016 | KTM | 1190 RC8 R |
| 2008-2016 | KTM | 1190 RC8 |
- Color:
- Smoke