| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Thickness | 3 mm |
| Units | Each |
| Width | 11-1/2" |
| Product Name | Windshield |
| Type | Sport Bike |
| Color/Finish | Dark Smoke |
| Model | Z-Racing |
| Riding Style | Street |
| Height | 16" |
- Features double the height of stock screens,side channels pick up airflow and send it sideways to reduce air pressure from riders shoulders and helmet
- The Z-Racing windscreens have been tested though our virtual wind tunnel and improve the aerodynamic coefficient and wind protection on an upright position with a 12.7% average compared to the original, a 61% average in a racing position
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021, 2022, 2024 | Ducati | SuperSport 950 S |
| 2017-2020 | Ducati | Super Sport S |
| 2021-2024 | Ducati | Supersport 950 |
- Color:
- Smoke