| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Each |
| Height | 17-1/8" |
| Color/Finish | Dark Smoke |
| Model | Z-Racing |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Windshield |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 13" |
| Type | Sport Bike |
| Material | Acrylic (PMMA) |
- Features double the height of stock screens,side channels pick up airflow and send it sideways to reduce air pressure from riders shoulders and helmet
- The Z-Racing windscreens have been tested though our virtual wind tunnel and improve the aerodynamic coefficient and wind protection on an upright position with a 12.7% average compared to the original, a 61% average in a racing position
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2008 | Ducati | 1098 |
| 2009-2010 | Ducati | 1198 |
| 2009-2010 | Ducati | 1198 S |
| 2011-2013 | Ducati | 848 EVO |
| 2008-2010 | Ducati | 848 |
| 2009-2010 | Ducati | 1198R |
| 2007 | Ducati | 1098R |
| 2007-2008 | Ducati | 1098 S |
| 2008 | Ducati | 1098 R |
| 2011 | Ducati | 1198 R Corse |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Smoke