| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 18-7/8" |
| Product Name | Windshield |
| Width | 16-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Type | Sport Bike |
| Units | Each |
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Thickness | 3 mm |
| Model | Z-Racing |
- Features double the height of stock screens,side channels pick up airflow and send it sideways to reduce air pressure from riders shoulders and helmet
- The Z-Racing windscreens have been tested though our virtual wind tunnel and improve the aerodynamic coefficient and wind protection on an upright position with a 12.7% average compared to the original, a 61% average in a racing position
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2019 | Kawasaki | ZX1000 Ninja 1000 ABS |
| 2011-2019 | Kawasaki | Z 1000 SX |
| 2011-2013 | Kawasaki | ZX1000 Ninja 1000 |
| 2011 | Kawasaki | Ninja 1000 ABS |
| 2020-2024 | Kawasaki | ZX1000 Ninja 1000SX |
| 2025 | Kawasaki | ZX1100 Ninja 1100SX |
| 2025 | Kawasaki | ZX1100 Ninja 1100SX SE |
- Color:
- Black