| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 3 mm |
| Type | Sport Bike |
| Width | 17-3/4" |
| Model | Z-Racing |
| Color/Finish | Black |
| Height | 21-1/4" |
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Product Name | Windshield |
- Features double the height of stock screens,side channels pick up airflow and send it sideways to reduce air pressure from riders shoulders and helmet
- The Z-Racing windscreens have been tested though our virtual wind tunnel and improve the aerodynamic coefficient and wind protection on an upright position with a 12.7% average compared to the original, a 61% average in a racing position
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | Kawasaki | EX650 Ninja 650 |
- Color:
- Black