| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Smoke |
| Product Name | Windshield |
| Material | Acrylic (PMMA) |
| Units | Each |
| Width | 34 cm |
| Height | 40.5 cm |
| Type | Sport Bike |
| Mounting Style | Fixed |
| Style | Sport |
| Riding Style | Street |
| Thickness | 4 mm |
- Designed to aerodynamically protect the rider without affecting field vision
- Features compact dimensions, slightly smaller than stock screens to better match the lines of the bike
- Windscreen finish has rounded edges to offer maximum safety
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Suzuki | GSX-S1000GT |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Smoke